سفارش تبلیغ
صبا ویژن

هیئت متوسلین به حضرت زهرا

کشف بزرگترین گور دسته جمعی در نجف از انتفاضه شعبانیه

 


 دفتر حقوق بشرعراق از کشف گور دسته جمعی بزرگی در استان نجف خبر داد.

در بیانیه این وزارت آمده است: گور دسته جمعی بزرگی مربوط به انتفاضه شعبانیه در استان نجف کشف شده که اجساد زنان، کودکان و سالمندان از جمله جسدهای کشف شده می باشد .

"کریم بلال" مدیر دفتر حقوق بشر درنجف اظهار داشت: یکی از شهروندان به ما اطلاع داد باقیمانده هایی از جسدی مربوط به یک کودک در زمین خود مشاهده نموده ، پس از این خبر بلافاصله تیم متخصص به محل اعزام شد و بزرگترین گور دسته جمعی باقی مانده از انتفاضه شعبانیه در سال 1991 کشف گردید ، این گور در اطراف نجف واقع شده و سیصد متر طول دارد.

در حال حاضر دور محل مورد نظر حصار کشیده شده تا با صدور دستورات قانونی بیرون کشیدن اجساد از محل آغاز شود و آزمایش های DNA  برای شناسایی اجساد صورت بگیرد.

شایان ذکر است که " انتفاضه شعبانیه مردم عراق، در سال 1991 (1370 ه ش) چند روز پس از شکست رژیم صدام در جنگ کویت آغاز شد. ملت عراق در کردستان و جنوب این کشور، اقدام به قیام بر علیه رژیم مرکزی صدام کردند. شیعیان به سرعت استان های عراق را یکی پس از دیگری به تصرف خود در آوردند و برخی شهرها از قبیل کرکوک نیز به دست مردم افتاد و رژیم بعث در آستانه سقوط قرار گرفت.

سیاستمداران آمریکا که از به قدرت رسیدن شیعیان نگران بودند، به رژیم صدام اجازه دادند تا از بالگردهایش در مناطق پرواز ممنوع استفاده کند. این مسئله به مثابه چراغ سبزی برای سرکوبی گسترده شیعیان بود.ارتش صدام به سرعت بالگردها را به کمک تانک های  خود آورد و از زمین و هوا شیعیان را سرکوب کرد. منافقین نیز به کمک صدام آمدند و تعداد زیادی از مردم توسط منافقین قتل عام شدند.

در انتفاضه شعبانیه، ده ها هزار شیعه در بیابان ها، شهرها و زندان های عراق به شهادت رسیدند. پس از سرکوب قیام انتفاضه، که بخش اعظم آن با جنایت های منافقین صورت گرفته بود، صدام از سرکوب منافقین، به عنوان نجات دهنده خود یاد کرد و از آن زمان تا هنگام سقوط خود، ماهانه مبالغی را به این سازمان تروریستی کمک می کرد. 17 شعبان، روز آغاز انتفاضه، به عنوان روز مقاومت در عراق انتخاب شد."